Hopp til hovedinnhold

PÅFYLL: Makt og mineraler med Ragnar Knarud

Velkommen til PÅFYLL på Hadeland Bergverksmuseum. Geolog Ragnar Knarud vil fortelle om sammenhengen mellom makt og mineraler, og hvordan dette er like gjeldende i dag som det har vært i historien.

NB! Arrangementet har funnet sted

Velkommen til PÅFYLL på Hadeland Bergverksmuseum. Geolog Ragnar Knarud vil fortelle om sammenhengen mellom makt og mineraler, og hvordan dette er like gjeldende i dag som det har vært i historien.

Hadeland Bergverksmuseum
16. sep. 2025
18.00
  • 1/1
    På Grua har det vært bergverksdrift siden 1600-tallet. I Nysetergruvene ble det tatt ut sink til 1927. Foto: Anna Samuelsson.

Da Danmark bygget opp sin posisjon på 1600 og 1700-tallet, var mineraler fra gruvene på Grua, sammen med andre naturressurser i Norge, en viktig forutsetning for utvikling, både i våpenproduksjon og annen handel. I dag ser vi den samme interessen for kontroll over mineraler og naturressurser fra ulike stormakter.

Hvilken maktposisjon gir kontroll over naturressurser, og kan vi lære noe av denne historien for å forstå hva Trump, Putin og ikke minst Xi Jinping, vil ha? Og hva betyr det at noen av de mineralene vi trenger mest av til smarttelefoner, PC’er, TV’er og batterier, og generelt til gjennomføringen av det grønne skiftet, først og fremst finnes i land som Kina, Russland, Chile, Indonesia, Ukraina og Kongo?

  • 1/1
    Geolog Ragnar Knarud.

Ragnar Knarud er geolog og aktiv i forskning og formidling av geologi på Hadeland.

PÅFYLL er Randsfjordmuseets foredragsrekke. Her får du påfyll av kunnskap, historier, inspirasjon og kaffe.

Foredraget holdes på Bråten, som er Hadeland Bergverkssmuseum sitt bygg på Grua. Adressen er Hadelandsveien 1568, Grua. Bygget er ikke universelt utformet.

Inngang:

Voksen: 150 kr

Medlem av venneforening: 75 kr

Barn og ungdom: Gratis

Billetter kan forhåndskjøpes her eller i døra ved ankomst.

Vi serverer kaffe og litt å bite i til foredraget.